کدهای خطا در XBox 360 و دلایل بروز آن ها

در این مطلب قصد داریم کدهای خطا در XBox 360 رو به همراه دلایل بروز اونها رو بررسی کنیم.

– وقتی در کنسول XBox 360 مشکلی ایجاد شود چراغ های دایره ای ( ۴ چراغ دور کلید Power ) طبق الگوی خاصی شروع به چشمک زدن می کنند.
– این الگو باعث می شود شما متوجه بروز مشکل شوید.در ضمن باید گفت این الگو خود را به صورت چراغ های قرمز رنگ نمایش می دهد.
– کدهایی که در این مطلب قرار دارند فقط کدهایی هستند که تا به حال شناسایی شده اند.در صورتی که کدهای جدیدی را شناسایی کردید و در این مطلب موجود نبود اطلاع دهید تا در این پست قرار گیرد.

(more…)

منظور از فریمور چیست؟

Firmware در واقع نرم افزار داخلی سیستم (کنسول) برای ارتباط بین قطعات سخت افزاری می باشد. هکر ها با ایجاد تغییرات در این فریمور توانسته اند کنسول PSP را کپی خور کنند تا بازی های کپی را اجرا نماید.

برای کپی خور شدن کنسول با ریختن یکی از فریمور های ۱٫۵,OE,SE,HX,… این کار انجام میشود. که جدیدترین آن ۳٫۷۳HX میباشد که نسبت به بقیه فریمور ها امکانات بیشتری را دارا میباشد.

فرق پیکسل سوخته و از کار افتاده چیست؟

مشکلی که برخی از کاربران با آن برخورد میکنند سوختن پیکسل های LCD میباشد که قبل از خرید اصلا قابل تشخیص نمی باشد و نمی توان گفت که اگر LCD ساخت شارپ باشد دیگر مشکل سوختن پیکسل وجود ندارد و یا فقط LCD های سامسونگ این مشکل را دارند. ممکن است بر اثر مرور زمان یا کیفیت خود LCD بعضا بعد از مدتی چند پیکسل از LCD بسوزد که چیزی است اجتناب ناپذیر و با چشم هم به سختی قابل تشخیص است.

حال اگر پیکسل از کار افتاده باشد چکار باید کرد؟ اگر پیکسلی از کار افتاده باشد (نسوخته باشد) امکان دارد بتوان با برنامه هایی که در این زمینه آمده آنها را درست کرد. اما اگر پیکسلی سوخته باشد کاری نمیتوان کرد.

بنابراین تفاوت این دو در این است که پیکسل سوخته را نمی توان به هیچ عنوان درست کرد ولی پیکسل از کار افتاده را احتمال دارد بتوان با برنامه درست کرد.

توجه:

  • از ضربه زدن به PSP و افتادن آن جدا جلوگیری کنید چون یکی از عوامل آسیب به LCD همین ضربه هاست.

 

منظور از اینکه کنسول مشکل حرارتی (۳ چراغ قرمز) دارد چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد؟

اصولا یکی از اشکالاتی که بر کنسول XBOX360 وارد می‌شود این است که این کنسول به دلیل رقابت شدید و تلاش برای عرضه‌ی سریع در سال ۲۰۰۵، باعث شد که این کنسول تحت یک سری تست‌های لازم جهت کنترل کیفیت قرار نگیرد. بنابراین در اوایل کار خود دارای ایراداتی بود. یکی از مهم‌ترین این ایرادات مشکل گرم کردن بیش از حد کنسول بود که باعث می‌شد کنسول در مواقعی هنگ کند و در بعضی موارد دیگر کار نکند! البته این مشکل شامل تمامی کنسول‌ها نمی‌شد و درصدی از آن‌ها را شامل می‌گشت. شرکت مایکروسافت پس از بررسی‌های لازم، خط تولیدXBOX360 را چند ماه بعد عوض کرد و ایرادات آن را تا حدود زیادی برطرف ساخت. به طوری که در کنسول‌هایی که بعد از تاریخ فوریه‌ی ۲۰۰۶ میلادی تولید شدند این مشکل حرارتی دیگر وجود نداشت. این که کنسول مشکل حرارتی دارد یا خیر را فقط باچند ساعت روشن گذاشتن و بازی کردن با آن می‌شود فهمید و راه دیگری ندارد. بنابراین، در هنگام خرید نمی‌توانید از سالم یا خراب بودن کنسول آگاه شوید.
توجه به تاریخ ساخت کنسول XBOX360 بسیار مهم است! و توصیه می‌شود که تا حد امکان کنسولی را بخرید که تاریخ آن بعد از فوریه ۲۰۰۶ باشد. اکثر کنسول‌های ورژن NTSC-J که دارای ریموت کنترل می‌باشند به قبل از فوریه ۲۰۰۶ برمی‌گردند. البته، چنان‌چه گفته شد این مشکل کاملا شانسی است و ممکن است تاریخ تولید کنسول شما قبل از فوریه باشد و مشکلی هم نداشته باشید. در عین حال، تضمینی هم وجود ندارد که اگر شما کنسولی بعد از فوریه بخرید حتما آن کنسول بدون مشکل و با کیفیت خواهد بود!
روی هم رفته باید گفت XBOX360 کیفیت ساخت پایینی دارد و سیستم تهویه‌ی خیلی قوی‌ای نسبت به پردازش‌گر قوی خود ندارد. مهم ترین شرط در سالم نگاه داشتن این کنسول، ایجاد یک محیط مناسب در زمینه‌ی تهویه‌ی آن می‌باشد. سعی کنید آن را در محیط‌های باز و نسبتا خنک قرار دهید! هم‌چنین، خرید یک خنک‌کننده‌ی داخلی برای خنک نگه داشتن و تهویه‌ی به‌تر این کنسول توصیه می‌شود.
XBOX 360 Core System ـ این بسته‌بندی شامل کنسول، دسته‌ی کنترلر بازی باسیم، منبع تغذیه‌ی برق و یک عدد کابل Composite AV است. این بسته‌بندی ارزان‌ترین مدل XBOX 360 می‌باشد.

توجه:

• تمامی پک‌ها دقیقا دارای یک نوع کنسول و با قدرت کاملا یکسانی می‌باشند، تنها تفاوت آنها در لوازم جانبی آن‌هاست. (البته یک سری از این پک‌ها دارای خروجی HDMI هستندکه در مدل‌های دیگر وجود ندارد.
• تمامی لوازمی که در پک Core و Arcade موجود نیست را می‌توان به صورت جداگانه خریداری کرده، به کنسول اضافه نمود.
• کارت حافظه در هیچ یک از مدل‌ها (به جز مدل Arcade Pack) موجود نیست و در صورت نیاز باید آن را به صورت جداگانه تهیه نمود. در حال حاضر دو مدل کارت حافظه‌ی ۶۴ مگابایتی و ۵۱۲ مگابایتی برای این کنسول ارائه شده است.
• لازم به ذکر است که تولید مدل Core متوقف شده و دیگر تولید نمی‌شود. به عبارت دیگر تاریخ ساخت تمام کنسول‌های Core به قبل از نیمه دوم ۲۰۰۷ برمی‌گردد

آیا XBOX360 قادر به اجرای بازی‌های نسخه قبلی XBOX می‌باشد؟

بله. اما نه به طور کامل! بازی‌های XBOXجهت اجرا بر روی ۳۶۰ احتیاج به آپدیت و پچ شدن دارند و تنها آن دسته از بازی‌هایی که توسط خود مایکروسافت مشخص شده‌اند قادر به اجرا شدن می‌باشند.
چنان‌چه درایو کنسول شما Samsung باشد و از آخرین ورژن میان‌افزار درایو استفاده نمایید، به راحتی می‌توانید بازی‌های XBOX را برروی یک dvd کپی کرده و آن‌را اجرا نمایید. البته، بازی‌های XBOXی که در حال حاضر در بازار وجود دارند بر روی کنسول اجرا نخواهند شد و باید تغییراتی بر روی آن‌ها ایجاد شود و مجددا رایت شوند.
چنان‌چه درایو شما مدل LG / Hitachi یا Benq باشد و یا این‌که از ورژن ۵ میان‌افزار درایو Samsung /Toshiba استفاده نمی‌کنید برای اجرای بازی‌های XBOXباید آن‌ها را حتما روی DVD9 دو لایه کپی کنید.
فراموش نکنید که بازی های XBOX هم دارای قفل منطقه‌ای می‌باشند و برای اجرا حتما باید منطقه‌ی بازی مورد نظر با منطقه‌ی دستگاه شما یکی باشد.

XBOX360 چند مدل درایو دارد و کدام یک به‌تر است؟

XBOX360 در حال حاضر با سه مدل درایو مختلف ساخته می‌شود:
• Samsung/Toshiba
• LG/Hitachi
• Benq

هر یک از این سه مدل نیز خود دارای ورژن‌های مختلفی هستند که در این‌جا از ذکر آنها خودداری می‌کنیم. لازم به ذکر است که درایو های Benq که به تازگی کپی‌خور شده‌اند فقط در مدل‌های Halo Edition، سری‌های جدید Elite و هم‌چنینPremium های جدید که دارای ورودی HDMI و heatsink اضافه هستند وجود دارد. از مزیت‌های این درایو نسبت به دو مدل دیگر می‌توان به صدای نسبتا کم‌تر و کیفیت به‌تر ساخت اشاره کرد؛ اما دو مدل قبلی یعنی Samsung / Toshiba و LG / Hitachi در کل کیفیت ساخت یک‌سانی دارند. البته مدل Benq و Samsung از نظر اجرای دیسک‌های کپی کیفیت به‌تری دارند و درایو LG هنگام خواندن دیسک‌ها صدای بیش‌تری دارد، در صورتی که آن دو دیسک ها را تا اندازه‌ای نرم‌تر و آرام‌تر می‌خوانند.
در زمینه‌ی مقایسه میان‌افزارهای هر سه درایو می‌توان گفت که میان‌افزار درایوهای Samsung سریع‌تر آپدیت شده و در حال حاضر از ویژگی‌های بیش‌تری برخوردار می‌باشند، به طوری که جدیدترین میان‌افزار درایو Samsung ورژن ۵/۳ است. در صورتی که جدیدترین میان‌افزار درایو LG ورژن ۲/۴ می‌باشد. مهم‌ترین برتری میان‌افزار درایوهای Samsung در حال حاضر این است که به شما اجازه می‌دهد از دی وی دی معمولی نیز برای اجرای بازی‌ها استفاده کنید. بنابراین اجرای بازی‌های xbox1 را راحت‌‌تر می‌کند.

توجه:

۱/ بازی‌های XBOX360 همگی بر روی DVD دو لایه (DVD9) می‌باشند و معمولا بین ۶ تا ۸ گیگ از فضای دیسک را اشغال کرده‌اند.
۲/ کیفیت خواندن دیسک‌های کپی و هم‌چنین دیسک‌های مالزی (استمپری) در هر دو مدل تقریبا یکسان می‌باشد و امکان این‌که که کنسول از همان روز اول با خواندن یک سری از دیسک‌های کپی مشکل داشته باشد وجود دارد که با تنظیم لنز می‌توان این مشکل را برطرف کرد. مواردی مانند اینکه درایو LG / Hitachi دیسک‌های کپی را اجرا نمی‌کند یا مشکل دارند کاملا غلط بوده و فقط افرادی به منظور سودجویی این مطالب را مطرح می‌سازند.
۳/ فقط در شرایطی که شما کنسول از قبل کپی‌خور شده تهیه نمایید (به دلیل این‌که کنسول قبلا جهت کپی‌خور شدن باز شده است) قادر خواهید بود نوع درایو مورد نظر را انتخاب نمایید. چنان‌چه کنسول آکبند خریداری شود، تشخیص این‌که درایو کنسول کدام مدل است وجود ندارد چرا که تا درایو کنسول eject نشود نمی‌توان مدل را آن‌را فهمید و هیچ کدام از مغازه دارها نیز کنسول آکبند را برای مشتری باز نمی‌کنند مگر آنکه ۱۰۰? قصد خرید آن‌را داشته باشد.
۴/ درایوهای Samsung در مدل‌های جدید که بعد از نیمه دوم سال ۲۰۰۷ تولید شده‌اند وجود ندارد.
۵/ برای تشخیص این‌که درایو کنسول شما کدام مدل می‌باشد کافی ست درایو کنسول را eject کرده و به شکل قاب آن دقت کنید.

منظور از میان‌افزار (Firmware)و آپدیت آن چیست؟

Firmware در واقع میان‌‌افزار داخلی سیستم (کنسول) است که برای ارتباط بین قطعات سخت‌افزاری به کار می‌رود. هکر‌ها با ایجاد تغییرات در این میان‌افزارها توانسته‌اند درایو کنسولXBOX360 را کپی ‌خور کنند تا دیسک‌های کپی را اجرا نماید. این کار با اتصال کنسول به کامپیوتر و با استفاده از کابل SATA انجام می‌شود.
البته در حال حاضر XBOX360 با دو مدل درایو مختلف عرضه می‌شود که هر یک دارای میان‌افزار مخصوص به خود می‌باشند. این میان‌افزارها مرتبا توسط هکرها آپدیت، و هر بار قابلیت‌های بیش‌تری در زمینه‌ی خواندن دیسک‌های کپی به آن‌ها اضافه می‌شود. با آمدن میان‌افزارهای جدید به راحتی می‌توان آن‌ها را آپدیت کرده، ارتقا داد.

آیا XBOX360 کپی‌خور شده و دارای مود چیپ می‌باشد؟

بله، این کنسول هک شده و کپی خور می‌باشد و بازی‌های آن نیز در حال حاضر در بازار یافت می‌شوند. البته نه به فراوانی کنسول های نسل قبلی!
تاکنون چندین مدل مود چیپ مختلف برای XBOX360 ساخته شده ولی هیچ کدام از این مود چیپ ها تاکنون نتوانسته اند کنسول را Region-Free کنند و قفل منطقه ای آنرا از بین ببرند. بنابراین موقع خرید بازی حتما باید به ریجن آن دقت کرد. البته استفاده از مود چیپ در حال حاضر به هیچ عنوان توصیه نمی شود و تقریبا هیچ کدام از مغازه دار ها هم برروی کنسول های ۳۶۰ خود مود چیپ نصب نمی کنند به دلیل این‌که هکر‌ها روش دیگری برای کپی خور کردن XBOX360 پیدا کرده اند به طوری که با هک کردن نرم افزار درایو دیسک خوان کنسول، آنرا کپی خور می کنند. (البته باز مشکل ریجن فری نبودن باقی است
از مزیت های این روش نسبت به مود چیپ این است که بر خلاف مود چیپ هیچ گونه قطعه اضافی ای برروی سخت افزار کنسول نصب نخواهد شد و در آینده نیز به راحتی می توان با جایگزین کردن میان‌افزار اصلی، کنسول را به حالت اولیه باز گرداند.

توجه:

به هیچ عنوان گول یک سری از افراد سودجو که برای فروش کنسول های خود می گویند کنسول آنها به طور کامل هک شده است و تمامی ریجن ها را اجرا می کند نخورید چون همچین چیزی وجود ندارد و تمامی مدل ها دارای قفل منطقه ای برای بازی ها می باشند.

منظور از ریجن ـ فری(Region-Free) چیست؟

عبارت Region-Free در واقع به معنای نداشتن قفل منطقه‌ای می‌باشد. تعدادی از بازی‌های XBOX360 بسته به نظر خود سازنده Region-Free هستند، یعنی بازی بر روی تمامی یا بعضی از ریجن‌ها اجرا می‌شود. برای مثال، بازی NTSC-UC برروی ریجن های دیگر نیز اجرا می‌شود. البته Region-Free همواره به معنی اجرا روی تمامی ریجن‌ها نیست و امکان دارد که بازی‌ای Region-Free باشد ولی فقط روی کنسول‌های PAL و NTSC-J اجرا شود و روی NTSC-UC اجرا نشود. هم‌چنین، ریجن‌های J/Asia و J از لحاظ اجرای بازی‌های ریجن‌فری با هم متفاوت هستند.

کدام منطقه (Region) به‌تر و خرید کدام یک به صرفه‌تر است؟

کدام منطقه (Region) به‌تر و خرید کدام یک به صرفه‌تر است؟

 

• ریجن‌های مختلف از لحاظ کیفیت ساخت هیچ تفاوتی با یک‌دیگر ندارند و تقریبا تمام کنسول‌های XBOX360 ساخت کشور چین هستند، حتی ورژن‌های آمریکایی آن‌ها.
• XBOX360 Elite ر حال حاضر در تمام ریجن‌ها موجود است، ولی Halo Edition فقط دارای ریجن NTSC-UC می‌باشد.
• ریجن‌های NTSC-UC و NTSC-J به علت این‌که کشور‌های آن‌ها از برق ۱۱۰ ولت استفاده می‌کنند دارای پاور آداپتور ۱۱۰ ولت می‌باشند و جهت تبدیل آنها به برق ۲۲۰ ولت (ولتاژ ایران) باید از یک ترانس مبدل ۱۱۰ به ۲۲۰ استفاده نمایید. (تقریبا اکثر مغازه دار‌ها این ترانس‌ها را نیز به همراه کنسول می‌فروشند). ولی ریجن PAL و NTSC-J/Asia در جعبه‌ی خود دارای پاور آداپتور ۲۲۰ ولت هستند که به هیچ ترانسی احتیاج ندارند.
• ریجن کنسول‌ها برروی جعبه (پشت جعبه) کنسول ذکر شده است و به راحتی قابل تشخیص می‌باشد. توجه داشته باشید که NTSC-J/Asia با همان نام NTSC-J عرضه می‌شود و کلمه Asia را ندارد.
• جهت تشخیص ورژن NTSC-J از NTSC-J/Asia کافی ست به روی جعبه نگاه کنید. برای NTSC-J نوشته شده: Only For Japan
• سری‌های اولیهXBOX360 های مدل Premium ورژن ژاپن (NTSC-J) دارای دو وسیله‌ی اضافی می‌باشند: یک مینی ریموت کنترل برای کنترل کردن کنسول و یک نسخه دمو از بازی Final Fantasy XI.